#KOCHANIE PRZEZ CZYTANIE
EDUKACJA,  EKOLOGIA

Kampania #KOCHANIEprzezCZYTANIE – recenzja książki “Święta z dziadkiem” M.Morpurgo

Szukasz książki dla dziecka, która będzie idealnie wpisywała się w klimat Świąt Bożego Narodzenia, a JEDNOCZEŚNIE pokazywała wartości, mówiła o ważnych sprawach, które dzieją się tu i teraz na ziemi? Lepszego wyboru nie ma: “Święta z dziadkiem” Michaela Morpurgo. Dlaczego? Czytaj dalej 🙂

#KOCHANIEprzezCZYTANIE – co to jest?

Może jeszcze nie każdy wie o akcji #KOCHANIEprzezCZYTANIE, której pomysłodawczynią jest Magda z bloga Save the Magic Moments, bo to dopiero jej II edycja – tym razem świąteczna. To kampania społeczna dla rodziców, która ma pomóc wyrobić nawyk codziennego czytania dzieciom i promująca czytelnictwo. W akcji biorą udział chętni blogerzy, którzy przez cały okres trwania publikują wpisy recenzując książeczki dla dzieci. Dzięki temu rodzice mogą poznać prawdziwe perełki wśród książek, wartościowe pozycje, zobaczyć jak wyglądają w środku. W tej edycji pokazujemy pozycje idealne na Boże Narodzenie.

O czym jest ksiażka “Święta z dziadkiem”?

“Święta z dziadkiem” M.Morpurgo

Co roku pod choinką Zosia kładzie swój pamiętnik, a w nim list, który dostała kiedyś od swojego dziadka zamiast prezentu na Boże Narodzenie. To treść tego listu jest kluczowa w książeczce. Dziadek wspomina czasy, kiedy dziewczynka była mała i zachwycała się przyrodą.

“Święta z dziadkiem” M.Morpurgo

W kolejnej części listu dziadek opowiada o tym jak funckjonuje planeta i jak człowiek wpływa na to, co dzieje się na ziemi.

“Jeśli jednak nie będziemy się o naszą dobrą Ziemię troszczyć, pewnego dnia stanie się ona tak pusta i martwa jak Księżyc”

“Święta z dziadkiem” M.Morpurgo

Pięknym ilustracjom towarzyszą życzenia dla Zosi, zakończone pięknymi słowami “tyle mamy do naprawienia, tyle do pokochania”. Książka rewelacyjnie wpisuje się nie tylko w klimat Świat Bożego Narodzenia – kiedy możemy wykorzystać ją opowiadając o rytuałach światecznych, istocie prezentów, ale również w tematy ekologiczne – idealna do pokazania świata, w którym żyjemy, zastanowienia się co możemy zrobić, żeby pomóc naszej planecie.

Dla kogo jest przeznaczona ta książka? Nie ma dolnej granicy wieku, czytać można zawsze. Ja mam na pokładzie teraz dwulatka i słucha z ciekawością. Pamiętajmy, żeby obok czytania zawsze pojawił się nasz, choćby krótki, komentarz do sytuacji opisanej w książce. Książki są wspaniałym punktem wyjścia do różnych dyskusji, prac plastycznych i przyczyną do szukania informacji w innych miejscach, sięgania po nowe pozycje.

Macie w swoich zbiorach książkę, która jest uniwersalna, można ją omawiać na kilka sposobów przy różnych okazjach i skłania do refleksji? A może macie taką, która przez ciekawą historię namawia do dbania o środowisko? Podzielcie się w komentarzu tytułem 🙂